za vodoospkrbu i odvodnju

Odjel upravljanja tehnološkim postupcima kondicioniranja vode za ljudsku potrošnju

I. Kontrola kvalitete vode namijenjene za ljudsku potrošnju

Zdravstvena ispravnost vode namijenjene za ljudsku potrošnju iz razvodne mreže i izvorišta (vodocrpilišta) kontrolira se sukladno Zakonu o vodi za ljudsku potrošnju (“Narodne novine” broj 30/23), redovnim provođenjem operativnog monitoringa na parametre sukladnosti vode namijenjene za ljudsku potrošnju koji obuhvaćaju:

i.   parametre zdravstvene ispravnosti (mikrobiološke i kemijske),
ii.  indikatorske parametre i
iii. parametre operativnog praćenja,

i to na način kako je propisano Pravilnikom o parametrima sukladnosti, metodama analiza i monitorinzima vode namijenjene za ljudsku potrošnju (»Narodne novine«, broj 64/23) i Pravilnikom o sanitarno-tehničkim i higijenskim te drugim uvjetima koje moraju ispunjavati građevine za vodoopskrbu i poslovanje u njima (»Narodne novine«, broj 88/23). Vrijednosti parametara sukladnosti (maksimalno dopuštene koncentracije, MDK) propisane su Pravilnikom (»Narodne novine«, broj 64/23). Sukladnost je usklađenost dobivenih rezultata ispitivanja s MDK vrijednostima parametara (MDKmaksimalno dopuštena koncentracija).

Godišnji plan uzorkovanja neobrađene (sirove) vode, prerađene vode prije isporuke potrošačima te vode u razvodnoj mreži izrađen je po mjesecima, sukladno veličini vodoopskrbnog sustava i količini isporučene vode po zoni opskrbe, koji obuhvaća praćenje parametara zdravstvene ispravnosti i indikatorskih parametara vode namijenjene za ljudsku potrošnju, primjenjujući metode uzorkovanja i analize utvrđene pravilnikom koji uređuje područje parametara sukladnosti i metode analiza. Mjesta uzorkovanja za provedbu operativnog monitoringa u planu monitoringa određena su za zonu opskrbe, a uključuju vodospreme, hidrante, ormariće i druga mjesta od značaja za predmetnu zonu opskrbe.

a. Učestalost uzimanja uzoraka te broj potrebnih uzoraka vode namijenjene za ljudsku potrošnju za provedbu operativnog monitoringa neobrađene (sirove) vode, kao i parametri koji se prate prilikom provedbe monitoringa prikazani su u Prilogu 1. Tablicama 2. i 3., prema zoni opskrbe za 2024. godinu

b. Učestalost uzimanja uzoraka te broj potrebnih uzoraka vode namijenjene za ljudsku potrošnju za provedbu operativnog monitoringa obrađene vode u vodoopskrbnoj mreži, kao i parametri koji se prate prilikom provedbe monitoringa prikazani su u Prilogu 2. Tablicama 4., 5., 5. 1., 6. i 6. 1., prema zoni opskrbe za 2024. godinu

Osim provedbe operativnog monitoringa na parametre sukladnosti vode namijenjene za ljudsku potrošnju, kvaliteta vode analizira se i provođenjem državnog monitoringa koji financira Ličko-senjska županija. Svrha državnog monitoringa vode za ljudsku potrošnju je da se kroz praćenje parametara skupine A iz Priloga II. Tablice 1. i parametara skupine B iz  Priloga II. Tablice 2. Pravilnika o parametrima sukladnosti, metodama analiza i monitorinzima vode namijenjene za ljudsku potrošnju (»Narodne novine«, broj 64/23), dobiju svi podaci o parametrima sukladnosti vode namijenjene za ljudsku potrošnju te podataci o učinkovitosti prerade vode namijenjene za ljudsku potrošnju (osobito dezinfekcije) gdje se ona provodi.

c. Monitoring parametara skupine A i B te ukupan broj uzoraka monitoringa parametara skupine A i B za provedbu državnog monitoringa obrađene vode u vodoopskrbnoj mreži prikazani su u Prilogu 3. Tablici 7., prema zoni opskrbe za 2024. godinu

II. Postupci obrade vode – dezinfekcija vode za ljudsku potrošnju

Dezinfekcija sirove vode obavlja se na svih 9 vodocrpilišta, a dezinfekcijska sredstva koja se koriste za dezinfekciju sirove vode prikazana su u tablici 1.

Tablica 1. Dezinfekcijska sredstva korištena za dezinfekciju vode

Dezinfekcijsko sredstvo Vodozahvat – Klorinatorska Stanica (KS)
Klor dioksid

Mrđenovac – CS Mrđenovac
Košna voda – KS Brušane
Ričina i Pećina – smjer Perušić – KS Aleksinica

Plinski klor (in situ)
Vriline – CS Kozjak (vodoopskrba naselja Trnovac)
Natrijev hipoklorit

Vrbas – KS Bužim
Odra, Domičuša i Muharov jarak – KS Kalinovača
Ričina i Pećina – smjer Pazarište – KS Velika Plana
Vriline – CS Oštra I.

Efikasnost dezinfekcije provjerava se kontinuiranim telemetrijskim mjerenjem rezidualnog klora/klor dioksida na određenim kontrolnim mjestima nakon dezinfekcije, osim nakon dezinfekcije u KS Aleksinica, gdje se koncentracija rezidualnog klor dioksida mjeri ručnim klorimetrom od strane Inženjera kontrole kvalitete vode.

Ukoliko je koncentracija slobodnog rezidualnog klora ili klor dioksida manja/veća nego što je to propisano Pravilnikom (»Narodne novine«, broj 64/23), obavještava se Voditelj odjela upravljanja tehnološkim postupcima kondicioniranja vode za ljudsku potrošnju te se provode popravne radnje.

Dezinfekcija se obavlja kontinuirano i svi postupci su automatizirani, te je isključen faktor čovjeka. U slučaju visokih/niskih koncentracija slobodnog rezidualnog klora/klor dioksida, klorinator ne prestaje s radom. Za slučaj kvara mjerne petlje, pali se indikacija o kvaru mjerenja te se svaka mjerna stanica ciklički proziva svakih 15 minuta. U slučaju neuspješne komunikacije dojavljuje se i detektira prekid veze. Gdje je primjenjivo, mjerni instrument generira lokalno detektiranu neispravnost/grubu neumjerenost. Nadzornik izvorišta/električar obilazi zadanu lokaciju prema nalogu Tehničkog direktora/Voditelja odjela upravljanja tehnološkim postupcima kondicioniranja vode za ljudsku potrošnju.

Prilog 1.

Tablica 2. Operativni monitoring parametra somatskih kolifaga u sirovoj vodi po zonama opskrbe

Tablica 3. Operativni monitoring parametara u monitoringu izvorišta

Prilog 2.

Tablica 4. Operativni monitoring nusprodukata dezinfekcije u vodoopskrbnoj mreži po zonama opskrbe

Tablica 5. Učestalost uzimanja uzoraka te broj potrebnih uzoraka vode namijenjene za ljudsku potrošnju za provedbu operativnog monitoringa parametara skupine A po zonama opskrbe

Tablica 5.1. Operativni monitoring parametara skupine A u vodi namijenjenoj za ljudsku potrošnju po zonama opskrbe

Tablica 6. Učestalost uzimanja uzoraka te broj potrebnih uzoraka vode namijenjene za ljudsku potrošnju za provedbu operativnog monitoringa parametara od značaja po zonama opskrbe

Tablica 6.1. Operativni monitoring parametara od značaja u vodi namijenjenoj za ljudsku potrošnju po zonama opskrbe

Prilog 3.

Tablica 7. Plan državnog monitoringa vode za ljudsku potrošnju 2024. godine po vodoopskrbnoj zoni

III. Interni laboratorij